
Fredag den 7. marts er udnævnt til fodboldtrøjefredag – det er Danske Spil og Børnecancerfonden der sætter fokus på fællesskab og kræft hos børn.
Der opfordres til at tage en fodboldtrøje på og være en del af fællesskabet – som de skriver på hjemmesiden (Doner, deltag og del) (
www.fodboldtrøjefredag.dk)
Vi håber at rigtig mange af Jer vil trække i fodboldtrøjerne denne fredag, dele billeder på de sociale medier og selvfølgelig donere et beløb til børnecancerfonden.
For at dyrke fællesskabet, har Hotel Vildbjerg, Vildbjerg Handelsforening og Vildbjerg Erhvervsforening arrangeret Fodboldtrøje fredagsbar på hotellet fra kl. 14.00-18.00 med salg af fadøl og pølser – overskuddet sender vi naturligvis til børnecancerfonden.
Vi håber meget at I alle, også Jeres ansatte, trækker i trøjen og kigger forbi hotellet den 7. marts – Lad os sammen dyrke fællesskabet og støtte det gode formål.
Med fodboldtrøjefredag samles ét stort hold af helt almindelige danskere, fodboldentusiaster, klubber, foreninger og virksomheder, der vil hjælpe børn og deres familier. Det er nemt at være med. Alt, du skal gøre, er at følge tre lette steps: Donér, deltag og del. Vildbjerg trækker i trøjen sammen. #FodboldtrøjeFredag.